Święto Dziękczynienia obchodzimy na pamiątkę szczególnych wydarzeń, które zapisały się w historii Stanów Zjednoczonych. Ten dzień pokazuje, że w życiu, bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca.

Dorota Terakowska powiedziała: „ Ludzie są dobrzy i źli, odważni i tchórzliwi, szlachetni i godni pogardy. A najdziwniejsze jest to, że najczęściej wszystkie te cechy naraz goszczą w jednym tylko człowieku. I dopiero wówczas jest on całością. Całością zarazem silną i słabą, godną szacunku i godną współczucia. Taki właśnie jest człowiek. Wielki i mały jednocześnie”.

Wiedząc o tym staramy się wzmacniać tę jasną stronę ludzkiej natury i w tym pomaga nam Thanksgiving Day symbolizujący zrozumienie, współczucie, chęć pomocy innym, a chyba przede wszystkim człowieczeństwo ponad wszystko. Zwykle tego dnia dziękujemy za to, co mamy, a jest za co.

Nadrzędnym celem Amerykańskiej Szkoły jest troska, by nasi uczniowie stali się wrażliwymi, odpowiedzialnymi obywatelami, gotowymi podjąć wyzwania zmieniającego się świata. Chcielibyśmy żeby wraz z tradycją Święta Dziękczynienia wprowadzali w życie piękną ideę pomagania, wspierania oraz otwierania się na inność. Współczesne czasy pokazują jak to jest to ważne.

Staramy się nauczyć dzieci tego, że tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia. Ważne jest by nigdy nie przestać pytać, dlaczego coś warto zrobić dla innych i by nigdy nie przejść obok potrzebującego człowieka. Święto Dziękczynienia skłania do refleksji i zrozumienia, co w życiu jest najważniejsze.

Dziękuję bardzo za to, że mogę spędzić ten szczególny dzień wśród ludzi życzliwych, pomocnych i takich, dla których los człowieka nie jest obojętny.

Pamiętajmy, że człowieka, który ma przyjaciół, nigdy nie złamią wichry losu. Ma on w sobie dość sił, by pokonać trudności i iść dalej naprzód. Mam nadzieję, że właśnie dzięki takiej drodze wychowania, idea dzielenia się z innymi zostanie w tych dzieciach, zostanie w nas, zostanie w przyszłości.

Jestem wdzięczna losowi, że mogę być w tym miejscu, w tej chwili, wśród takich właśnie ludzi.

Dziękuję.

Happy Thanksgiving

Jolanta Gudyka

 

 

 

 

 

 

 

 

Joanna Napieralska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.