Amerykańska szkoła podstawowa właśnie zakończyła kolejny etap w projekcie Erasmus +, w który jesteśmy zaangażowani, przyjmując studentów i nauczycieli z Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Projekt, jeden z dwóch, w którym szkoła uczestniczy, nosi tytuł Jeux Suis sans Frontiere i koncentruje się na kwestiach związanych z migracją. Wizyta naszych włoskich, hiszpańskich i brytyjskich partnerów była ogromnym sukcesem.

Nasi uczniowie i ich międzynarodowi rówieśnicy brali udział w różnych zajęciach. Po przyjeździe spotkali się w U7 na wieczór gry w kręgle w celu integracji. Podczas tygodnia szkolnego odwiedzający studenci uczestniczyli w wielu lekcjach i wzięli udział w warsztatach artystycznych, podczas których tworzyli dzieła sztuki oparte na tematyce praw człowieka.

Odwiedzający odwiedzili także szereg atrakcji Trójmiasta, w tym warsztaty w Gdyńskim Infoboxie, Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku i Muzeum Solidarności (gdzie grupa przypadkowo spotkała się z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Lechem Wałęsą).
W czwartek uczniowie wykonali oryginalną produkcję w Gdyńskim Centrum Kultury, którą stworzyli podczas warsztatów improwizacji prowadzonych przez panią Iwonę, panią Zuzię, pana Stuarta i pana Johna. Występ był spektakularny. Biorąc pod uwagę, że młodzi ludzie mieli ograniczony czas na tworzenie i próby pokazu, jakość i profesjonalizm na wystawie były naprawdę imponujące i wynikały z poświęcenia, ciężkiej pracy, skupienia oraz determinacji, jaką młodzi ludzie wnieśli do tego przedsięwzięcia.

Zwieńczeniem wizyty była gala, która odbyła się w piątek w Studio Panika! W ciągu tygodnia uczniowie byli zachęcani do robienia zdjęć i filmów z różnych miejsc, które odwiedzili oraz działań, w których brali udział, aby mogli zrobić film dokumentujący to doświadczenie. Po obejrzeniu wszystkich zgłoszeń jury wybrało w szkole zwycięzcę. Na gali wręczono statuetkę Oscara młodej damie, której film został wybrany jako najlepszy z nadesłanych. Wszystkie szkoły otrzymały Oscara za udział w tygodniowych zajęciach i ciężką pracę, jaką w nie włożyli. Wszyscy spędzili miło czas na imprezie na czerwonym dywanie w Studio Panika! I to był dobry sposób, aby podziękować naszym gościom i pożegnać się z nimi.

To doświadczenie było ważne i cenne. Młodzi ludzie współpracowali, badali i tworzyli razem. Nauczyciele byli w stanie nawiązać profesjonalny i osobisty kontakt z innymi nauczycielami. I wszyscy zrobiliśmy krok naprzód w naszym rozwoju jako obywatele Europy i świata.

Naszą wdzięczność kierujemy w stronę Studio Panika! za organizację imprezy.
Specjalne podziękowania dla rodzin, które gościły młodych ludzi; nie tylko otworzyli swoje domy dla studentów, ale spędzili z nimi czas.
Specjalne podziękowania dla Pani Ani Pawłowskiej, kierownika projektu oraz Pani Aginieszki Langowskiej, Koordynatora Projektów Międzynarodowych naszej szkoły.

Amerykański pisarz Mark Twain, autor Huckleberry Finn, Tom Sawyer i wiele innych książek i opowiadań, był podróżnikiem na świecie. Wiedział, że podróż obejmuje nie tylko podróż fizyczną, ale także emocjonalną i doświadczeniową. „Wypłyń z bezpiecznej przystani”, napisał kiedyś. „Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.” Wszyscy, którzy uczestniczyli w tym projekcie, zrobili te rzeczy i wiele więcej.

 

 

Natalia Kamińska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.